Je nemálo pravděpodobné, že naše Muzeum panenek a medvídků pod Troskami změní své přízvisko na Muzeum u Svaté Ludmily.
Budu se opakovat, když znovu připomenu, co je hlavním smyslem naší expozice. Jak jinak, než výklad a osvěta širokého významu slova panenka bez omezení na předmět určený k dětským hrám.
To je také jeden z důvodů, proč součástí expozice se v letošním roce stává také unikátní česká národní kulturní památka – socha Svaté Ludmily.
Svatá Ludmila, první česká světice, se stala nejen patronkou vinařů, ale především babiček, matek a křesťanských vychovatelů, také českou spolupatronkou, často nazývanou ,, Matka české země “. Jelikož expozice muzea představuje umělecké panenky převážně světových výtvarníků, mohla by tato skutečnost působit dojmem, že ignorujeme české produkty, což nám bylo v minulosti již několikrát vytčeno. Rozhodli jsme se dokázat, že tomu tak není. Bohužel, je nutno si přiznat, že Česko nikdy nebylo v pravém slova smyslu panenkovou velmocí, pokud máme na mysli hračku a současnou produkci uměleckých panenek, nicméně s panenkou, coby kultovní záležitostí, či kulturní památkou, to je jinak.
Cílem našeho úsilí je vytváření a formování takové expozice, která bude mít pozitivní vliv na výchovu našich dětí, jejich estetického cítění, stejně tak i pozitivní vliv na výchovu k mateřství, výchovu kulturní i společenskou.
Nejsem si jistá, zdali by naše Svatá Ludmila chtěla přihlížet řádění dětí odložených v dětském koutku, který bývá dnes běžným doplňkem dokonce i kulturních zařízení. Je víc než pravděpodobné, že něžný úsměv na její kamenné tváři se objeví po té, co uslyší slova rodičů nebo prarodičů, podrobně komentující expozici, vysvětlující některé pojmy, vyprávějící zážitky a vzpomínky na dětství svým ratolestem v průběhu jejich společné prohlídky.
Pevně věříme, že přestěhováním Svaté Ludmily do našeho muzea připomeneme nejen české kulturní dědictví, které nám bylo zachováno, ale s Vaší laskavou pomocí přispějeme k citovému i duševnímu rozvoji našich dětí. Již ne personál muzea, ale panenka Svatá Ludmila, která nám přislíbila podporu a pomoc, bude mít vše přísně pod kontrolou a netrpělivě čeká na Vaši návštěvu !
Zdali Vás odmění svým něžným úsměvem a stane se patronkou i Vašeho rodinného štěstí, bude záležet jen na Vás a vašemu přístupu k výchově dětí a způsobu degustace nabídky kulturního zařízení. Degustace bez párku v rohlíku……
....Mezi námi, já každý den upírám bedlivě oči na tvář Ludmily. Jsem tak neomalená, že neočekávám její pouhý úsměv, ale pozorně sleduji její ústa. Těším se, že jednoho dne promluví a odpoví mi na otázky, na které ani v mém zralém věku neznám odpověď.
Proč součástí interiéru muzeí bez rozdílu tématiky jsou dětské stolečky s pastelkami a papíry na malování, proč prohlídka půvabných zámeckých interiéru je bez doprovodu převlečených rytířů a princezen často suplujících výklad rodičů pro dnešní děti nezajímavá. Naše generace byla vděčná rodičům za každý nedělní výlet do přírody, muzea, galerie, zámku, a to i bez doprovodných atrakcí….
Jak již bylo zmíněno, letošní expozice je opět a převážně ve znamení anglické královské rodiny a princezen Charlotte. Vše o nových přírůstcích tohoto tématu si můžete přečíst pod ikonkou Princezna Charlotte.
Expozici novorozeneckého oddělení letos obohatí kouzelná dvojčata Maximo a Laura, prototypy v provedení jedné z nejtalentovanějších výtvarnic, Silvia Ezquerra. Výtvarnice se na své oblíbence dokonce přijela před jejich představením veřejnosti osobně podívat. Nezasvěcený přihlížející nutně očekává, kdy se tito dva miláčkové v postýlce začnou vrtět a hlasitým křikem se přihlásí o jídlo….
Jedním z nejoblíbenějších sculptů umělce Laury Lee Eagles se stal Quinlynn. Proto jsme se rozhodli obohatit loni otevřenou samostatnou výstavu dalším baby Quinlynn, tentokrát jako chlapec – malý princ v provedení talentované Carmen Sommer.
Expozici panenek Laura Lee Eagles obohatí také další populární díla Aurora a Evangeline, dvě roztomilá novorozeňata v provedení Judy Gray Wilkinson . První práci anglické výtvarnice Judy Gray Wilkinson jsme vystavili již v roce 2014.
Návštěvníky oblíbený Angel, dostal letos sourozence, Angela 2. Panenky výtvarnice Christy Lange jsou oblibené po celém světě.
Milovníky silikonových panenek jistě okouzlí rozverný úsměv batolete Brit Klinger. Brit Klinger není návštěvníkům muzea neznámá. Již několik let vystavujeme její modelované unikáty. Výtvarnice však s přehledem zvládá i práce v tolik populárním a co se práce týká náročném materiálu, silikonu.
Ojedinělý výraz panenky Sofie v kombinaci s naprosto technicky dokonale zpracovaným materiálem dělá panenku neodolatelnou všem sběratelům a milovníkům panenek.
A obvykle se říká, nejlepší nakonec. Nelze toto nikdy konstatovat jednoznačně. I panenky jsou záležitostí vkusu a výběru jedince. Nicméně silikonové panenky Romie Strydom zaujímají stále první místo v kvalitních sbírkách.
Miminko Brianna je trochu odlišné od dosavadní tvorby Romie. Je menší než její předchozí panenky a není ideálem krásna, jak tomu bylo dosud. Jedná se o trochu předčasně narozeného novorozence, řvoucího na celý svět… Propracovanost jeho otevřených úst je však dalším důkazem profesionality této světově proslulé výtvarnice.
Milovníky medvídků jistě potěší umělecký, ručně vyrobený medvěd od výtvarnice Linda Hill.
Jeho nádherný design a zpracování je bez komentáře!
Sběratelský medvídek vyrobený u příležitosti narození princezny Charlotte již byl představen v souvislosti s princezninou Charlotte.
Také expozice historických panenek je obohacena o několik nových přírůstků. Fotky záměrně nezveřejňujeme a jsme zvědavi, kolik z Vás je v muzeální expozici zaznamená.
Celá řada návštěvníků nám říká, že při každé prohlídce naší rozsáhlé expozice, objeví vždy něco nového, i když to není avizováno. Zkuste to i Vy!
Vedení muzea společně se Svatou Ludmilou se upřímně těší na setkání se všemi, co touží vidět něco krásného, poznat historické záležitosti i novinky a vývoj současné umělecké tvorby.
Všem ostatním opakovaně vzkazujeme, že dětské koutky nevedeme, pivo ani párek v rohlíku neprodáváme.
Naše úsilí směřujeme pouze k vytváření kvalitní expozice a vzdělávání mladé generace, nikoli k budování pouťové atrakce nebo dokonce prezentování jakési vlastní tvorby, která je od pojmu „ umělecká ”často na míle vzdálená.
Dne 1.5.2019 Vás srdečně zveme na akci muzea „Na zlatých křídlech”.
Ceremoniálu Princezna Charlotte
se zúčastnila populární česká herečka Bára Štěpánová se svoji krásnou dcerou.
S největším potěšením oznamujeme, že naši expozici právě obohatilo úžasné dílo americké výtvarnice jménem Roxanna Maria (www.roxannamaria.com) s pohádkovou tématikou, která s malebnou oblasti Českého ráje, kde byla natočena řada pohádek a je místem pořádání festivalu pohádek, určitě ladí. V součinnosti s vystavením tohoto díla vyhlašujeme SOUTĚŽ pro všechny příznivce muzea a milovníky panenek.
Čtěte více
Více informací v aktualitách.
„Svět panenek je světem snů a ve snech žít je sen”
Takto okomentoval návštěvu muzea Profesor Milan Knižák Dr. A, který k nám zavítal společně s manželkou Marií.
Panenky od Diora aneb, když hmota ožívá.
Nejlepší práce z nejnovější produkce amerických špičkových výtvarnic poprvé v Česku. Až neuvěřitelné!!! Miminka, která ohromila svět – Janika, Jenesys, Azlin ... více v aktualitách – Novinky expozice 2012
Krásná setkání
Vrámci účasti na světové panenkové show v Orlandu, USA
S výtvarnicí Lornou Miller Sands
S Claire Taylor Medvídek Duffy - pohádka LUISA a LOTKA
Byli jsme poctěni návštěvou profesionální anglické výrvarnice Ruth Annette a jejího manžela Billyho.
We were honored by a visit of a professional English artist Ruth Annette and her husband Billy.
Více informací v aktualitách
Naše Muzeum zahájilo spolupráci s Muzeem panenek v Paříži - více informací v aktualitách.
Unikátní portrétní panenka modelovaná dle předlohy Charlotty Elly Gottové v provedení dvou materiálů.
© 2011 - 2024 studio movio.cz. Všechna práva vyhrazena. Ochrana osobních údajů.