Vážení milovníci panenek, příznivci muzea. Scházíme se na tomto webu na počátku roku 2012, abychom si řekli, co je u Vás i u nás nového.
Předpokládám, že se nacházíte v dobré duševní i tělesné pohodě, Vaše dítka, či vnoučátka opět malinko povyrostla, rozšířili jste zajisté své zkušenosti a poznatky, jakožto své milované sbírky….., pokud nejste sběratelé, jen se rádi těšíte pohledem na zajímavosti všeho druhu, necháváte se dál hýčkat sbírkami druhých, jistě jste obohaceni novými zážitky.
Ani my nestagnujeme. Kromě mnoha vrásek přibývajících geometrickou řadou v souvislosti s věkem, ale i s každým dalším rokem provozu muzea, též jsme rozšířili své zkušenosti a obzory, získali nové velice zajímavé exponáty a o poznatky i potěšení se s Vámi hodláme podělit. Možná Vás napadne, že jsme několik měsíců, kdy panenky odpočívaly a především medvědi byli ponořeni do hlubokého zimního spánku, jen a jen lenošili….Věřte, že tato představa na míle míjí realitu. Je za námi celý rok velmi tvrdé práce, která probíhá v součinnosti s provozem muzea i mimo. Výsledek našeho snažení posuďte sami.
Soudobé designérské panenky
Expozice, kterou Vám nyní chceme představit jako novinky 2012, je velmi bohatá, neboť nepřináší jen nové exponáty, ale i seznámení s novými trendy, materiály i technikami.
Myslím si, že zcela vypovídající je název letošní expozice „Panenky od Diora, a neb když hmota ožívá”. Sám název prozrazuje, že na Vás čekají záležitosti toho nejúžasnějšího a nejluxusnějšího kalibru co do provedení, jedinečnosti i významnosti autora, ale i nové materiály, které napomáhají zcela novými způsoby ztvárnit realitu.
V uplynulém roce se nám dostalo několik dotazů ohledně nového materiálu postupně se dostávajícího do podvědomí výtvarníků a tímto i sběratelů. Všem dotazujícím se omlouváme za velmi stručné a ne zcela vyčerpávající odpovědi. Za moji osobu prohlašuji, že jsem těžkým odpůrcem všech internetových komentářů, jejíchž základ vyplývá z neověřených informací různě postahovaných z webů, nikoliv z ověřených reálných zdrojů.
Po roce práce, která byla převážně cílená na Vaše dotazy, mohu nyní nejen zodpovědět některé Vaše otázky, ale novou expozicí zcela vyčerpávajícím způsobem demonstrovat toto téma.
Mnozí stále ještě netušíte, jakéže to téma mám na mysli. Tak tedy pro ty, kteří stále ještě nejsou v obraze a neví o čem je řeč, je nutné uvést informaci o dalším materiálu používaném k výrobě panenek – silikonu. Záměrně jsem nepoužila slovo „novém”… Silikon ve spojení se slovem designérská panenka není nic nového. Ze silikonu, popřípadě ze směsi vinylu a silikonu jsou již několik let továrně vyráběné panenky, stejně i některé stavebnice pro panenky reborn byly silikonové (miminko Linea v naší expozici).
Výroba silikonových panenek, jež mám na mysli, však je zcela odlišná, včetně výsledného efektu. Nejedná se o tovární výrobu, ale o ateliérovou tvorbu výtvarníka. Výsledkem není dutý skelet, ale plný materiál, litý do formy. Stejně jako modelovaný unikát, je autentickou prací jednoho výtvarníka od počátku až do konce. Na rozdíl od unikátu, který je opravdu vždy jediný existující kus, je zde možnost reprodukce, která však vzhledem k opotřebení formy nebývá vysoká, a také v zájmu výtvarníka je vytvořit unikátní dílo, proto limitace panenek z jedné formy se obvykle pohybuje v rozmezí 10 až 20 kusů, při čemž každá z panenek vzhledem k ruční práci je originál.
Je zde možná variabilita, co se týká barvy vsazených očních protéz, barvy vlasů a technického provedení. Některé panenky mají silikonovou pouze hlavu, ruce, nohy, ty určitě nejnáročnější jsou celo silikonové.…Oproti modelovanému unikátu mají nové zcela fascinující vlastnosti při zachování podstaty autorského originálu. Jednou z nejpodstatnějších vlastností je nerozbitnost, maximální ohebnost a pružnost, velmi detailní opis formy, vysoká hmotnost plného materiálu, takže výsledný efekt je úžasný! Největší prožitek se dostaví, když panenku vezmete do náručí! To nám trochu komplikuje úroveň expozice, neboť v ideálním případě, kdybychom opravdu hodlali plně dílo předvést návštěvníkovi, musel by každou panenku přinejmenším pochovat. Pochopitelně to z technických a mnoha dalších důvodů není možné.
Jak už to bývá, vše má svůj rub a líc. Vedle pozitiv, které převažují, je nutno uvést i negativa.
Výroba takovéto panenky vzhledem k samotné vysoké ceně materiálu a náročnosti formy je velmi složitá. Samotný technologický postup je velmi náročný a vyžaduje spoustu zkušeností. Diskutovali jsme s mnoha současnými špičkovými a zkušenými výtvarníky, ale mnozí se s pokusem vytvořit panenku z tohoto materiálu zatím stále bezvýsledně perou…. Samotný používaný materiál má různou konzistenci a obecně platí, čím měkčí a tvárnější, tím více statickou elektřinou přitahuje prach, nečistoty, vlákna.. Proto v návodu některých výtvarníků, je dokonce jak oblékat takovou panenku, doporučuje se zabalení do potravinářské folie, neboť obleček po měkkém materiálu absolutně neklouže. Nedoporučují se svetříčky z chlupaté vlny, neboť odstranění chloupků a vláken z panenky není též nikterak jednoduché. A ještě je nutné neopomenout maličkost, že materiál připomínající svojí konzistencí žvýkací gumu, nesmírně chutná všem domácím mazlíčkům.
Též opakovaně apeluji na velkou obezřetnost při koupi panenky na internetu. Učinila jsem namátkový průzkum a dle předpokladu zjistila, že se najdou šikulové, kteří nabízí továrně vyrobenou levnou silikonovou panenku za cenu autorské z plného materiálu, nebo nedostačujícím popisem se snaží v potencionálním zájemci vyvolat dojem, že se jedná o totéž.
I tak lze říci, že pokud hovoříme o ateliérové práci, je postaven na pole sběratelské do boje o vaši lásku a přízeň panenkám reborn a dokonce i panenkám modelovaným unikátům, jakožto i ateliérově vyráběným panenkám porcelánovým, těžký konkurent a soupeř.
Dovolte mi nyní, trochu samochvály…, ale podařilo se to, co se nám zdálo zpočátku téměř nemožné. Získat pro expozici zcela ucelenou ukázku světové špičky, věnující se tomuto materiálu. Před návštěvou muzea se nyní radujte a kochejte s námi alespoň na obrázcích...
Nejprve dvě videa, která zvedla puls všech milovníků panenek novorozeňat.
Janika – portrétní panenka – limitace 12 kusů – Další foto
S největším potěšením Vám mohu oznámit, že obě panenky – prototyp Janika Claire Taylor s otáčivou hlavou a Jenesys Lorny Miller Sands, se stávají chloubou naší letošní expozice navzdory skutečnosti, že téměř ve stejný moment, kdy všichni sběratelé a příznivci stejného sběratelského oboru počali vzdychat nad právě představenou prezentací, byly kolekce nenávratně vyprodány a počty zájemců i při vysoké ceně čítaly stovky.Panence Janika budu věnovat zvláštní pozornost v samostatném komentáři na závěr Novinek 2012.
To však není zdaleka vše. Uvedla jsem, že se jedná o ucelenou kolekci, či ukázku. Budete mít možnost porovnat celý vývoj prací některých výtvarnic, stejně tak porovnat navzájem práce různých světových výtvarníků.
Z produkce Claire Taylor uvidíte ještě dvojčátka - spící holčičku Allie a chlapečka Curtis – limitace 10 a dvojčata Amelia – limitace 20
Allie | Curtis |
Amelia
Dále obě populární práce paní Lorny Miller Sands - Jenesys limitace 10 a Leiah limitace 15
Jenesys | Leiah |
Určitě Vás okouzlí nádherná Azlin populární mladé americké výtvarnice Nikki Britt.
Vlasaté celo silikonové miminko Maureen od americké výtvarnice Melissy McCrory zabývající se výrobou panenek více jak 30 let.
Maureen – další foto
Baby Owen od Donna Lee
V evropském zastoupení Vám představíme silikonové dílo paní Birgit Friedrich Gutzwiller Luka – Marie limitace 7 kusů
Samý závěr silikonové prezentace pak uzavírá tématicky luxusní mimnko z kolekce Angel baby anglické výtvarnice Ana Healey - miminka celebrity - předlohou chlapečka vyrobeného z plného lékařského silikonu v limitaci 10 kusů se stala dvojčata hvězd Angeliny Jolie a Brad Pitta narozena 12. července 2008 ve francouzské Nice. Chlapeček jménem Knox Léon o váze 2,27 kg a holčička Vivienne Marcheline o váze 2,28 kg.
Jedinečnost a luxus celé expozice silikonové kolekce podtrhuje oblečení panenek nejproslulejších světových značek, jako je Angelinou Jolie oblíbená francouzská Bonpoint, Dior, Dolce Gabbana, Roberto Cavalli aj. Jednu z exkluzivních panenek zdobí náušničky z bílého zlata posazené drobnými brilianty.
Prezentací a shora uvedeným komentářem však absolutně nechceme vzbudit představu, že modelované unikáty, či reálná stavebnicová vinylová miminka v profesionálním provedení přestávají být sběratelsky zajímavé. To v žádném případě ! Proto i v této sféře se budete moci společně s námi zaradovat z nových přírůstků.
Modelované unikáty
I v oblasti modelovaných panenek jsme objevili nový materiál. Jedná se o modelovací hmotu, která ve výsledném vytvrdnutí zůstává nadále pružná, takže rozbitnost unikátu je minimální. Výtvarnice se nám svěřily, že materiál je úžasný co do výsledného efektu pružnosti, ale nesmírně náročný pro modelování samotné. Lepí se, těžko se vyhlazuje a v závěru rozhodně nejde brousit .
Prohlédnout si budete moci dvě práce v provedení německých výtvarnic Iris Klement a Iny Orgus
Baby Iris Klement
Rose Ina Orgus – Další foto
Nyní se dostaneme k novinkám modelovaných unikátů z již známých materiálů. Nejedno srdíčko milovníka panenek poskočí při pohledu na malého chlapečka s ojedinělým výrazem, perfektní práci velmi populární a Vám již známé anglické výtvarnice Ruth Annette Herrington.
Christopher – Další foto
Určitě nedočkavě vyčkáváte, co nového přinese expozice unikátů z produkce paní Iny Volprich. Máme pro Vás několik překvapení. Záměrně jsme Vás v loňském roce neinformovali o zajímavé události. V průběhu muzeální sezóny naše muzeum navštívila tato skvělá německá výtvarnice s celou rodinou. A to není vše. Přivezla s sebou kouzelnou snědou indickou dívku jménem Indira. Celou událost jsme nechtěli veřejně komentovat, neboť Indiru – dar paní Volprich, jsme si nechali jako překvapení pro expozici 2012.
Indira
Určitě většina z Vás zná kouzelný přiběh holčiček Luisy a Lotky od Ericha Kästnera. Na tento příběh reagovala paní Ina a vytvořila zcela ojedinělé dílo – trojici panenek. Holčičky Luisa a Lotka , nikoli se svým biologickým tatínkem, ale s tatínkem spisovatelem.
Erich Kästner, Luisa a Lotka
Milovníky miminek pak určitě nadchne maličká Liliana stejnojmenné výtvarnice.
Liliana – Další foto
Lahůdkou pak pro Vás jistě bude modelovaný unikát nedonošené miminko Conna od Američanky Helen Connors , holčička Samanta Stefi Vöikner a Tia Louise od Denise Farmer.
Modelovaný unikát |
Conna Helen Conors |
Vinylové panenky
Novorozenecké oddělení pak obohatí další práce špičkových světových rebornistek jako je Ruth Annette Herrington, Sylvia Janzen, Denise Farmer, Heather Whitehouse, Irene Gould a tři skvělé práce Seleny Saxton…
Beatrice Ruth Annette Další Foto |
Joshua Ruth Annette Další Foto |
Markus a Melody Ruth Annette – Další foto
Jedna z nejlepších a mediálně známých prací Bella od Ruth Annette - Další foto
Abbie Irene Gould – Další foto
Breyona / Ilonka / Sylvia Jantzen Další foto |
Jannie Sylvia Jantzen Další foto |
Kylie Sylvia Jantzen – Další foto | Noah Sylvia Jantzen |
Lionel Selena Saxton
Finn Selena Saxton
Claire Marie Gambus - Další foto
Jednou z nejzajímavějších prací, kterou Vám hodláme představit je zcela ojedinělá práce dokladující, že i z vinylové stavebnice může vzniknout fascinující dílo se zcela výjimečným efektem, v tomto případě s efektem porcelánu. Pochopitelně to vyžaduje veliké zkušenosti i talent.
Téměř pohádkový Harlekýn Gabriel vytvořený v úzké spolupráci muzea, německé výtvarnice paní Volprich a české Hany Hanzal – Galerie u Tejnické Panenky.
Harlekýn Gabriel Ina Volprich, Hana Hanzal – Další foto
Historické panenky
Milovníky dávných časů jistě potěší přírůstky historických panenek. Čekají Vás nové záležitosti v expozici celuloidových panenek i panenek porcelánových.
Medvídci
Přibylo několik pověstných méďů slamáků.
Perlou a nesmírnou zajímavostí v kategorii umělecký medvídek je Rosie - Růženka – medvídek se dvěma obličejíky od talentované Hayley Walker.
ROSIE – Hayley Walker – Další foto
A velký limitovaný lední medvěd dovezený ze světové výstavy v Orlandu, zakoupený v rámci charitativní akce.
Dále miloučký medvídek Duffy viz Pohádka o medvídkovi.
I když jak praví staré české přísloví „Nenajde se ten, aby se zavděčil lidem všem”, předpokládáme, že Vás nová expozice osloví a vzhledem k jejímu rozsahu, exkluzivitě i rozmanitosti si každý najde to své…Těšíme se na společná setkání !!!!!
Baby Janika – chlapeček Janik
Slíbila jsem Vám svůj osobní komentář k této panence.
Panenky jsou pro mě výtvarné umění, které miluji. Nejsem zastáncem přehnaných emocí, takže je neztotožňuji s živými bytostmi, prostě je miluji pro jejich výjimečnost, dokonalost, potěšení a pocit radosti, které dávají, pro sběratelský adrenalin při získávání těch méně dostupných, pro nekonečný obdiv k jejich tvůrcům.
Navzdory tomuto tvrzení, si dovolím popsat pocity a dojmy z prvního uchopení, přesněji řečeno můj zmatek a rozvážení, když jsem tuto panenku dostala poprvé do náručí.
Bylo to velké překvapení, až šok, ba i bezradnost…růžové sametové tělíčko panenky se v mé ruce hroutilo, hlavička padala do zadu, nožička nešikovně uvízla pod loktem mé levé ruky, což ve mně vyvolalo paniku, že panenku držím prostě špatně a že by se jí mohlo ublížit !?Při sebemenším pokusu o nápravu v držení se ručičky panenky rozpohybovaly, drobounké prstíčky se zachvěly a volná nožka mě lehce pinkla do hrudníku…Moment nejistoty, leknutí, prostě stejný pocit, jako by Vám zcela nečekaně někdo vtiskl do náručí čerstvě vyklubané novorozeně snad přímo z porodního sálu…a Vy neměla připravené plénky, postýlku, výbavičku, ba ani chůvu, neboť Vaše pracovní povinnosti s péčí o miminko nikterak nekorespondují.
Naštěstí tento zmatečný stav trval opravdu jen pár vteřin. Zdravý rozum pak vyresetoval error v myšlení, zdravě vyhodnotil situaci a dopřál mi uklidnění! Ba ne, nic se neděje, je to přeci jen umělecká panenka!!!
Mohu ji v klidu odložit, brečet nezačne. Oddychla jsem si, položila panenku na pohovku a začala si vychutnávat každý její detail, výraz, faldíky, dokonalé technické i barevné zpracování. Už jsem to opět já, tvrdá realistka, neustále se peroucí s hláškami médií a neúnavně stále dokola vysvětlující, že panenky miminka, nejsou náhražky těch živých, ale umělecké dílo. V tomto případě naprosto bezchybné !Fascinující!
Dostatečně pokochána úžasným jedinečným výtvorem, přemýšlím nad mottem letošní expozice „ Když hmota ožívá... ”a říkám si, kde je ta hranice a kolik ještě zbývá k jeho skutečnému naplnění ?, nebo už naplněno bylo? Sama sobě neumím odpovědět, a tak se smířím s kompromisním vysvětlením, že se vše ukáže. Chci odejít, ale zcela reflexně se znovu ohlédnu,…ne,vše je v naprostém pořádku, neodkopala se…
NŠ
Dne 1.5.2019 Vás srdečně zveme na akci muzea „Na zlatých křídlech”.
Ceremoniálu Princezna Charlotte
se zúčastnila populární česká herečka Bára Štěpánová se svoji krásnou dcerou.
S největším potěšením oznamujeme, že naši expozici právě obohatilo úžasné dílo americké výtvarnice jménem Roxanna Maria (www.roxannamaria.com) s pohádkovou tématikou, která s malebnou oblasti Českého ráje, kde byla natočena řada pohádek a je místem pořádání festivalu pohádek, určitě ladí. V součinnosti s vystavením tohoto díla vyhlašujeme SOUTĚŽ pro všechny příznivce muzea a milovníky panenek.
Čtěte více
Více informací v aktualitách.
„Svět panenek je světem snů a ve snech žít je sen”
Takto okomentoval návštěvu muzea Profesor Milan Knižák Dr. A, který k nám zavítal společně s manželkou Marií.
Panenky od Diora aneb, když hmota ožívá.
Nejlepší práce z nejnovější produkce amerických špičkových výtvarnic poprvé v Česku. Až neuvěřitelné!!! Miminka, která ohromila svět – Janika, Jenesys, Azlin ... více v aktualitách – Novinky expozice 2012
Krásná setkání
Vrámci účasti na světové panenkové show v Orlandu, USA
S výtvarnicí Lornou Miller Sands
S Claire Taylor Medvídek Duffy - pohádka LUISA a LOTKA
Byli jsme poctěni návštěvou profesionální anglické výrvarnice Ruth Annette a jejího manžela Billyho.
We were honored by a visit of a professional English artist Ruth Annette and her husband Billy.
Více informací v aktualitách
Naše Muzeum zahájilo spolupráci s Muzeem panenek v Paříži - více informací v aktualitách.
Unikátní portrétní panenka modelovaná dle předlohy Charlotty Elly Gottové v provedení dvou materiálů.
© 2011 - 2024 studio movio.cz. Všechna práva vyhrazena. Ochrana osobních údajů.